Usui Reiki kimdir?
Reiki ve Sistemlerini nasıl öğrenirim?
Olumlama nedir ve nasıl öğrenirim?
Yoga'nın faydaları
Baş Melekler ve Hizmetleri Nelerdir
İlahi Rehberler ile iletişim kurmak
 
 

 

 

 

  Yoga'nın Faydaları Nedir?


YOGA’NIN VÜCUDUMUZA ETKİLERİ

YENİLENEN ENERJİ
Asana olarak bilinen yoga duruşları omurgayı aşağıda belirtildiği gibi çeşitli biçimlerde eğip, bükerler;
-öne
-Geriye

-Bir yandan diğer yana
-Dairesel olarak sağdan sola ve soldan sağa
Omurgayı bu şekilde hareket ettirmek belkemiğinin yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar ve sinir sistemini besler. Asanalar (yoga duruşları) gerginliği ve bloke olmuş enerjiyi serbest bırakır, kasları uzatır ve güçlendirir, iç organları esnekleştirir, uyarır ve masaj yapar. Sonuçta, kas ve organlar kan, besleyici maddeler ve prana ile yıkanır. Her bir hücre yenilenir, canlanır ve temizlenir. Solunum, kalp, dolaşım, sinir ve boşaltım sistemlerinin işlevleri daha iyi hale gelir ve zihin berraklaşır, yorgunluk ve stres azalır.

ZARİF BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İÇİN GEREKLİ ENERJİ

Yoga duruşları yaşlanmaya ve yerçekimine karşı durma özelliğine sahiptir. Diğer bir deyişle, yoga organ ve kasların yaşlanmasını ve yerçekiminin sürekli etkisinin sonucunda sarkmasını yavaşlatır. “Omurganız kadar yaşlısınız” sözü kesinlikle doğrudur. Yoga duruşlarının düzenli olarak uygulanması, omurganın esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar. Duruşlar aynı zamanda, yaş ilerledikçe düşmeyi engellemek için gerekli bedensel koordinasyonu ve dengeyi de geliştirir. Bedenin duruşunu düzeltir ve bedensel hareketlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.
İnsanlar yaş ilerledikçe, yaşam biraz yavaşladıkça ve insanların sorumlulukları değiştikçe, içe dönme ve yaşamın anlamını kavrama arzusu artar. Yoga sistemi işte bu içsel arayış ve gelişim için olağanüstü bir yapı sunar. Bilinçli gevşeme ve meditasyon, kişiyi düşünme ve içsel bilgeliğe götürdüğü, zaman içinde test edilip kanıtlanmış araçlardır.

 

FORMDA KALMAK

Yoga forma girmek için harika bir yoldur. Duruşlar organlara esneklik kazandırır ve uzun yağ içermeyen kaslar geliştirmeyi sağlar. Kas gücü ve esnekliği ile eklemlerin hareket alanı kayda değer şekilde artar. Ayrıca dayanıklılık ve dayanma gücü de artar. Yoga insanlığın bilip bileceği en iyi egzersiz sistemlerindendir.

DAHA İYİ BİR DOLAŞIM

Yoga duruşları bedenin tamamında kan ve lenf akışını daha iyi hale getirmeye yarar. Baş aşağı duruşlar ve omuz duruşları gibi ters yönlü pozisyonlar yer çekiminin etkisini tersine çevirerek, akciğer ve beyne daha fazla kan gitmesini sağlamanın yanı sıra bacaklarla kalbe dinlenme fırsatı tanırlar. Ters duruşlar, sempatik sinir sistemini uyararak uyku kalitesini yükseltir ve gevşemenin ortaya çıkmasını sağlarlar.
Bükülme hareketleri bedeni tıpkı ıslak bir havlu gibi sıkıp masaj yaparak organlarımızla kaslarımızı uyarırı, taze kanı ve besin maddeleri taşır, toksinler ve zararlı maddeleri bedenden dışarı atarlar. Aynı zamanda omurga, kalça ve kasıkla ilgili sorunları da hafifletirler.
Öne doğru eğilme hareketleri karın bölgesindeki organları çalkalar, sıkıştırır ve temizler; böylelikle doğru hazım ve boşaltıma yardımcı olur, bedenin arka tarafındaki organlara esneklik kazandırırlar. Zihni dinginleştirir ve kişinin iç gözlemini destekler. Öne doğru eğilme hareketleri böbrekler ve böbrek üstü bezlerini de rahatlatarak yorgunluğu azaltır ve enerjiyi tazelerler.
Arkaya doğru yapılan bükülme hareketleri, böbreklerle böbrek üstü bezlerini sıkıştırır ve bedenin ön kısmındaki organları esnekleştirir. Akciğer ve kalbin genişlemesi nedeniyle, alınan soluğun miktarı artar ve dolaşım hızlanır.
Farklı yoga duruşlarının kalbe, aerobik egzersizlerinkine benzer yararları vardır; ancak burada bir istisna söz konusudur:  Yoga duruşları kalbi koşma ya da pedal çevirme türü aerobik egzersizleri gibi yormaz. Farklı duruşların hareket ve etkileri (esnekleştirme, uyarım ve masaj hareketleri yoluyla) kalbe ulaşır.

YOGANIN KADINLARA SAĞLADIĞI YARARLAR

Yoga her yaştaki kadın için mükemmeldir. Hareketlerin bir çoğu üreme organlarının sağlığı üzerinde mükemmel derecede etkilidir. Adet öncesi, menapoz öncesi ve menapoz dönemi belirtilerini ortadan kaldırır. Gevşetici bir adet dönemi egzersizi karın bölgesini dinlendirmeye odaklanır ve sırt ağrılarını, kramp, yorgunluk ve aşırı kanamayı azaltmaya yarayan öne doğru destekli eğilme, bacakları iki yana açma ve geriye doğru destekli temel eğilme hareketlerine yoğunlaşır. Menapoz öncesi ve menapoz dönemindeki kadınlar genellikle birdenbire değişen ruh hali, uykusuzluk, yorgunluk, sıcak basması, beden yağlarının farklı dağılımı ve düzensiz adet görme gibi rahatsızlıklar

yaşarlar. ygun yoga alıştırmaları bu belirtilerin çoğunu yatıştırıp azaltabilmektedir.

YOGANIN ERKEKLERE SAĞLADIĞI YARARLAR

Erkeklerin kasları gen ellikle yoğun, şişkin ve sıkı olur. Yoga duruşları bu sert ve sıkışık kasları gevşetip uzatma konusunda oldukça etkili olabilir. Orta yaşa yaklaşan çoğu erkek prostat sorunu yaşar. Çeşitli yoga duruşlarını, özellikle öne doğru eğilme hareketleri ile leğen kemiğini ve kalçaları açan hareketleri düzenli yapmak, prostat ve lenf bezlerinin sağlığı açısından önlem almak anlamına gelir.  (Lenf sıvısının dolaşımını yapan ve bedenin her noktasındaki atık maddeleri toplayıp dışarı atılmalarını sağlayan lenf sistemi, yoga duruşları ve nefes alma egzersizlerinden bir hayli yararlanır. Lenf sistemi kendi kendine hareket edemez. Kaslar tarafından pompalanması gerekir.)

KRONİK HASTALIKLARDAN KURTULMAK VE DAHA AZ STRES

Artrit, osteoporoz, obezite, astım, kalp rahatsızlığı, madde b ağımlılığı, sırt sorunları, diz incinmeleri, karpal tünel sendromu (el-bilek kanalı hastalığı), hafif depresyon, sinüs sorunları, baş ağrısı ve birçok başka rahatsızlık gibi sık rastlanan kronik hastalıklardan kaynaklanan sıkıntılar yapılan yoga ile hafifletilebilmektedir.

YOGA GEVŞEMENİZİ SAĞLAR

Pranayama adı verilen nefes alma teknikleri, soluğun ve buna bağlı olarak zihnin kontrol edilmesini sağlar. Pranayama beden-zihin sistemini bir bütün olarak canlandırır. Solunum ve sinir sistemleri sakinleşir ve güçlenir; bedenin bütün hücreleri nefes aracılığıyla yaşam gücünü ve besleyici maddeleri elde eder. Doğru şekilde yapılan Pranayama egzersizinin çok çeşitli iyileştirici etkileri olduğu bilinmektedir.
 

Bedenin yaşamsal enerjisi dengelenip yenilenir. Yorgunluk azalır. Zihin ve duygular sükunet ve dinginliğe kavuşur.
Bilinçli gevşeme teknikleri, sizi sistematik olarak derin bir gevşeme durumuna yönlendirir. Zihninizin gürültücü gevezeliği sona erdiğinde, bedeninizin gevşeyip kas gerginliğinden kurtulması mümkün olur. Bedeniniz kendini serbest bırakınca, nefes alma hızı azalır ve derinleşir; böylece solunum sistemi dinlenme fırsatı bulur. Hızlı, yüzeysel nefes nasıl endişe ve hareketi tetikliyorsa, yavaş ve derin nefes almak da gevşemeyi kolaylaştırır.
Nefes alma hızı azaldıkça kalp atışları da buna yavaşlayarak karşılık verir. Bu durum bütün dolaşım sistemini olumlu etkiler; kalbi hem canlandırır hem de dinlendirir. Harekete geçmeye her an hazır olan sempatik sinir sistemi artık gevşeme mesajı alır; sonra da parasempatik sinir sistemi gevşer.


Duygusal ve fiziksel esenliğinizin büyük bölümünden sorumlu endokrin bezleri gevşeme mesajını alır. (Stresin hakim olduğu toplumumuzda özellikle adrenalin salgılayan böbrek üstü bezleri aşırı çalışır ve tükenir)
Bu derin gevşeme durumu, yorgunluğu tam anlamıyla azaltır ve adeta dolaşıp karmakarışık olmuş bir yumakmışsınız gibi sizi içten dışa doğru çözer. Bu deneyimin ardından, kendinizi sanki stresli yaşantınızı geride bırakıp çıktığınız kısa bir tatilden yeni dönmüş gibi enerji depolamış hissedersiniz.

ÖZSAYGI VE BEDEN İMGESİ

Yoga olumlu özsaygı, bedene ilişkin olumlu imge ve kendinizle ilgili daha rahat ve gerçekçi bir görüşü benimsemenize yardım eder. Medya tarafından zayıf, güzel ve aşırı bakımlı manken ve ünlülerin görüntüleriyle sürekli bombardıman altında olduğumuz dünyamızda buna özellikle gereksinim duyarız.
Yoga fiziksel, zihinsel ve duygusal güven ve istikrar sağlar. Beden daha güçlü ve kıvrak hale gelir. Zihin bedenin gereksinimlerine kulak vermeye başlar ve zihin-beden ilişkisi gelişir. Özsaygı ve özgüven artar, iç ses uyanır. Duygularınızı daha iyi anlamaya başlarsınız. Duyguları, aşırı yemek yiyerek tıkama ya da bedene açlık çektirerek kontrol etme isteği azalır. İç dünyanızı dinlerken uygun içsel iletilere karşılık vermeye ve yalnızca acıktığınız zaman besin değeri yüksek yiyecekleri yemeye başlar, dolayısıyla bir bütün olarak olumlu katkıda bulunursunuz.


DAHA İYİ BİR DURUŞ

Yoga günlük yaşamdaki duruşunuzu da düzeltir. Yoga öğrenen kişiler bedensel duruşlarının gitgide daha fazla farkına vardıklarından yoga dersi dışındaki günlük yaşamlarında da duruşlarını düzelttiklerinden dem vururlar. Fiziksel denge ve duruş göze daha iyi görünür ve kişi hakkında ipucu verir ama duruşun asıl etkileri daha derindedir.
Yuvarlak omuzlu kişiler tam ve derin nefes almada zorlanır, çünkü göğüs kafesleri çöküktür. Bu aynı zamanda morali bozuk, keyifsiz ve bıkkın bir insan duruşudur ve bu kişinin boyunla ilgili rahatsızlık çekmesi de olasıdır; çünkü boynun doğal kavisi yanlış duruş alışkanlığı nedeniyle bozulmuştur. Beli çökmüş ya da içeriye doğru aşırı girinti yapmış biri ise, öne doğru yatan leğen kemiği ve sırtın alt kısmındaki kısalmış ve gergin kaslar nedeniyle sırt ağrısı çeker ve büyük olasılıkla alt sırt bölgesinde baskı ve sıkışma söz konusudur.
Bedenin duruşu düzgünse, ayaklardan başa kadar tüm kemikler düzgün sıralanır. Eğer femurlar (uyluk kemiği) pelvise düzgün biçimde oturduğu zaman, iki kalça aynı hizada durur ve omurganın düzgün duruşu ve sağlığı açısından yaşamsal önem taşıyan dengeli bir kuyruk sokumu kemiği (sakrum) oluşturur. Kuyruk sokumu kemiği, omurganın dayalı olduğu destek noktasıdır.
Kuyruk sokumu kemiğinin işlevsel bozukluğu nedeniyle pek çok kişi sırt ağrısı çeker. Pelvisten yükselen dengeli omurga, gövdenin de gerekli desteğe sahip olmasına ve her yöne rahatlıkla eğilebilmesine olanak sağlar. Kemikler eklemlere doğru biçimde yerleştiği zaman kaslar yerli yerine oturabilir, koordinasyon dahilinde ve dengeli çalışır; ayrıca, organlar görevlerini en iyi şekilde yapmak için yeterli yere sahip olurlar.
Fiziksel açıdan dengeli bir beden zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeyi de beraberinde getirir, bir düşünün; kaç kere baş, boyun ya da sırt ağrısı nedeniyle konsantrasyon ve düşünme güçlüğü çektiniz? Kendinizi aynı zamanda sinirli hissedip her an öfkelenmeye hazır oldunuz mu? İşte yoga bunun önüne geçer.KEMİK YOĞUNLUĞUNDA ARTIŞ

Ağırlık taşımayı gerektiren yoga duruşlarının (kol üzerinde denge hareketleri, ters duruşlar ve ayakta yapılacak hareketler) kemik yoğunluğunu koruduğu ve arttırdığı, osteoporozu ve kemiklerin kolayca kırılmalarını engellediği üniversitelerin yaptığı bilimsel araştırmalarla da açıkça görülmüştür.
Stresin kemik yoğunluğunu olumsuz olarak etkilemesi hiç de şaşırtıcı değildir. Aerobik yaparken aşırıya kaçmak beden yağlarını azaltır ve osteoporoz riskini yükseltir. Sık adrenalin akışı içeren stresli bir yaşam sürmek kemiklerdeki kalsiyumu tüketir ve hormon dengesini bozar. Ağırlık kaldırmayı içeren ve güç kazandırıp, canlandıran yoga hareketlerini, gevşemeyi ve meditasyonu kapsayan bir yoga çalışmasını düzenli olarak yapmak stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olur ve gerekli dengeyi yeniden kurar.DUYGUSAL DENGE

Yoga’nın duygular üzerinde derin bir etkisi vardır. Öne doğru eğilme hareketleri insanı kendi içine yönelten duruşlardır; dolayısıyla dinginleştirici, heyecan ve endişeyi azaltıcı etkileri vardır. Arkaya doğru bükülme hareketleri ise, kişiyi zindeleştirip neşelendiren, bedeni açmaya ve üzüntü, keder gibi içte saklanan duyguları serbest bırakmaya yarayan dışa dönük duruşlardır. Ters duruşlar dünyanızı gerçekten de tersine çevirir ve yaşama bakış açınızı değiştirmenize olanak sağlar; bunlar ruh halini değiştiren duruşlardır. Dönme bükülme hareketleri vücudu temizler. Sakinleşmek veya enerjik olmak için özel nefes egzersizleri yapılabilir. Gevşeme ve meditasyon egzersizleri de duruma göre son derece yararlı olabilir.

DAHA İYİ BİR CİNSEL YAŞAM

Fiziksel yoga duruşları bedeni uyarır ve güçlendirir, ayrıca dolaşımı daha iyi hale getirirler. Pelvis bölgesindeki organlar ile onları destekleyen kaslar, özellikle de (anüs ile jenital organlar arasında bulunan) perine kasları ile pelvis tabanı esneklik kazanır, oksijen, taze kan ve be sin maddeleriyle dolar. Bu da cinsel ilişki sırasında tensel duyarlık ve uyumluluğun artmasına yol açar.
Omuzlar, kalçalar, dizlerin arkası, kasıklar ve sırtın alt kısmı gibi gergin alanlar gevşer ve esnekleşir. Artan esneklik, cinsel pozisyonlarda daha fazla çeşitlilik ve daha rahat hareket etme yeteneği sağlar.
Yoga sonucunda beden imgesi ve özsaygı genellikle artar; bu da hiç kuşkusuz cinsel yaşamın güçlenip gelişmesine destek olur. İnsanlar sıklıkla bedenlerinin nasıl göründüğüne ve partnerlerinin bu görüntüye nasıl tepki vereceği konusunda çekingendirler ve kaygı duyarlar. Cinsel ilişki sırasında fiziksel görünümleri ile performanslarının yargılandığını düşünürler. Bu tutum hem siz hem de partneriniz açısından can sıkıcı olabilir, çünkü dış görünümünüz konusunda kaygılıyken neşeli davranamaz, paylaşacağınız zevk ve eğlenceye odaklanamazsınız. Bedeniniz konusunda kendiniz rahat hissetmeniz, yakınlık içeren bu tür ilişkilerde çok büyük farka yol açar ve yoga bu konuda size yardım edebilir.
Fiziksel duruşlar, nefes egzersizleri, derin gevşeme ve meditasyon yorgunluk ve stresi azaltır ve daha iyi gevşeme sağlar. Daha az stres ve daha az yorgunluk, daha az sinirlilik; daha fazla sabır, daha çok enerji ve daha iyi duygusal bağ kurabilme anlamına gelir. Daha iyi gevşeme yeteneği ise çekingenliğin azalması, yatakta daha rahat ve teklifsiz cinsellik ve eğlencenin yaşanmasını mümkün kılar.
Yoga zihni odaklar, cinsel ilişki sırasında başka düşüncelerle meşgul olan bir zihin, partnerinizin her an yanında ve ona yakın olmanıza izin vermez. Belki sınırsız bir fantezi dünyasına sahip olabilirsiniz ama bu birlikte olduğunuz kişiye onu sevdiğinizi hissettirmeye yaramaz.

 Ebru Akel 'in Konuğuyduk.

SHOW TV "Kendine İyi Bak" (08.01.2019)


Bioenerji nedir? ve Bioenerji Çalışmalarının Nasıl Yapıldığını Anlattık.

Beyaz TV "İyi ki Varsın" (08.10.2018)


Merkezimizde Uyguladığımız Çalışmalarımıza örnekler...

Sektörel Haber (08.07.2018)

Hayatımızdaki Engellerden Nasıl Kurtuluruz ? Bilinçaltı, Karma Nedir? Tuz Yatağı Nedir?

TV8 "Şehirde Gündem" (18.02.2018)


Reiki ve BioEnerji Nedir? Faydaları ve Yanlış Kullanımının Doğuracağı Sonuçları...

TGRT EU "Nilüfer Tıbıkoğlu - Doktorlar Konuşuyor" (17.11.2017)


FOX Türk Tv'ye Yeni Merkezimizi Ziyaretlerinden Dolayı Teşekkür Ederiz.
FOX TÜRK TV (27.08.2017)


Enerji Sistemleriyle İlgili Herşey Konuşuldu.

TGRT EU "Nilüfer Tıbıkoğlu - Doktorlar Konuşuyor" (06.02.2017)


Business Channel "Goncagül Feyman İle İşin Ehli" (30.09.2016)


Ulusal TV "Hafta Sonu"
(14.05.2016)


Himalaya Tuz Yatağı ve Tuzlarının, Renk Terapilerinin Enerjilerinden Faydalarına, Bio Enerjiden, Reiki ve Çakralara Kadar Bir Çok Konuda Konuştuk.
Kanal T "Anıl Can ile Pozitif Hayatlar" (08.03.2016)


Gazeteci ve Sunucu İdil Çeliker İle Keyifli Bir Program Geçirdik.
Business Channel "İdil Çeliker İle Bir Başarı Öyküsü" (26.12.2015)


Evrensel Yaşam Enerjisi Merkezimizde yapılan röportajımız.
Business Channel (02.07.2015)


Himalaya Tuz Odasında Enerji Dengeleme Çalışmaları Nasıl Yapılır?
TV8 "Pazar Magazin" (07.12.2014)


Ebru Şallı 'nın Canlı Yayın Konuğu Olduğumuz Programında Bio Enerji ve Reiki 'yi Anlattık.
TVEM "Ebruli" (06.05.2015)


Merkezimizde de bulunan Himalaya Tuz Yatağı ve Tuzlarının, Renk Terapilerini ve Enerjilerini merak ediyorsanız bu programımızı izlemelisiniz.
BEYAZ TV "Didem Özkan ile Sağlık ve Hayat" (15.11.2014)


Reiki ve Bioenerji Nasıl Uygulanır?
Uygulama Alanları Nelerdir?

HALK TV "Op.Dr.Gökhan Özçınar ile Halkın Sağlığı" (14.10.2014)


Bioenerji Nedir?
Bioenerji Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
Reiki ve Bioenerji'nin Etki Mekanizması Nasıldır?

BEYAZ TV "Hürkan Akkuzu ile Uzun Ömür" (11.10.2014)


Doğal Taşların Anlamları ve Yaydıkları Enerjiler..

SKY TV "Hayatı Yenile" (06.06.2014)


Annemiz ile Aramızdaki Göbek Bağı
...
SKY TV "Hayatı Yenile" (05.06.2014)


Enerjiyi Doğru Kullanmak
...
SKY TV "Hayatı Yenile"Merkezimizdeki bazı bireysel seanslarımıza katılanlar, seans sonuçlarını ve deneyimlerini SKY TV "Hayatı Yenile" programına anlattılar...


Farkındalığın artması, Anı yaşamak
...
SKY TV "Hayatı Yenile" (22.04.2014)


Kendimizi ve Sevdiklerimizi negatif enerjilere karşı nasıl koruma altına alabiliriz?

SKY TV "Hayatı Yenile" (08.04.2014)


Hastalıkların zihinsel nedenleri nedir?

SKY TV "Hayatı Yenile" (31.03.2014)


Kekemeliğin ve Dikkat dağınıklığının, Bilinçaltı ve Çakra çalışmaları ile giderilmesi.
Çocuklarda algının arttırılması.

SKY TV "Hayatı Yenile" (10.03.2014)


Çakra ve Blokajların çözümlenip dengelenmesi neden önemlidir?
Tetikledikleri Hastalıklar nelerdir?

SKY TV "Hayatı Yenile" (21.02.2014)Çeşitli Objelerin ve Değerli Taşların Kodlanması neden önemlidir?
SKY TV "Hayatı Yenile" (21.02.2014)


Karma ve Karmik Bağ nedir?
İnsan yaşamındaki etkileri nelerdir?

SKY TV "Hayatı Yenile" (11.02.2014)


Bioenerji nedir?
Diğer Enerji Teknikleri nelerdir?

SKY TV "Hayatı Yenile" (20.01.2014)


 
 

 

Yasal Uyarı

Bu sitede konu edilen tüm şifa yöntemleri, alternatif tedavi değil, tamamlayıcı tedavi yöntemleridir, genel bilgi verme amaçlıdır ve geleneksel tıp uygulamalarına kesinlikle bir alternatif oluşturmaz, sadece tıbbi tedaviye yardım eden tamamlayıcı uygulamalardır. Herhangi bir sağlık probleminde teşhis ve tedavi için öncelikle ve kesinlikle tıp doktorlarına ve tıbbi ilaç ve yöntemlere baş vurulması gerekir. Aksine yaklaşımların olumsuz olabilecek sonuçlarından dolayı www.sonsuzisik.net ve ilgilileri sorumlu tutulamaz.

Bize Ulaşın

Image 01

Eğitim bilgilerinin yanı sıra, merak ettiğiniz tüm sorularınız, Eğitim Rezervasyonları yada ücretsiz ön görüşme yapmak için lütfen bize ulaşın...

Adres : 1593/1 Sk. No: 2 LİDER CENTRİO A BLOK Kat: 1 D: 3 Bayraklı/İZMİR
   
     
Telefon : (0542) 250 12 21
    (0232) 343 12 21